אינטואיציה של מנהיג

תהליך קבלת החלטות אף פעם לא פשוט, במיוחד כשמדובר בהחלטות ניהוליות גורליות, שקשורות לקבלת החלטות בנוגע לעסק.

הרי אתה כמנהיג, האחראי הבלעדי, לתת דין וחשבון, אם שגית בהחלטה שלך. הרבה מנהיגים מפחדים לקחת אחריות, על החלטות ניהוליות, מהחשש לכישלון. החשש מכישלון, מוביל את המנהיגים, למקום בו הם מפחדים להביע את קולם, במיוחד כשמדובר בהחלטה מנוגדת לדעה של הממונים עליהם. החלטה בקידום עובד לדרגת מנהל, החלטה להשקיע במוצר חדש או החלטה ליצור שותפות עם עסק מתחרה, לרוב מהוות קבלת החלטות, עם סיכון מובהק. קבלת החלטות אלו גורמות למנהיג, לצאת מהמקום הבטוח שלו, לקחת סיכון לעבר עתיד לא ידוע, שיכול מצד אחד להיטיב עם העסק ומצד שני להפיל אותו.

אינטואיציה ודמיון מודרך

אינטואיציה, קיימת אצל כל אחד ואחת מאיתנו, חלקנו מודעים לקיומה ומשתמשים בא כמעט בכל תהליך המצריך קבלת החלטות, אם זה בבחירת מקום לימוד ממגוון המכללות הקיימות בשוק, בחירת צבע חדש לשיער או החלטה לגבי מינוי מנהל מחלקה חדש. מנהיגים חדשים, לרוב מפחדים להשתמש בכלי האינטואיציה שלהם בתהליך קביעת החלטות, מחוסר ביטחון ופחד מכישלון. רוב התהליכים בקביעת ההחלטות, אצל המנהיגים, נובעים מלחץ, שחוסם את יכולת האינטואיציה וההיגיון שלהם לצוף. הרבה פעמים הלחץ מהווה חרב פיפיות, בכל הנוגע לתהליך קבלת ההחלטות. אימון אישי, בעזרת תהליך של דמיון מודרך, יכול לשחרר את החסמים, שמונעים מהמנהיג להגיע להחלטה הרצויה. דימוין מודרך מאמת את המנהיג עם פחדיו, עוזר לו להשתחרר מהם, תוך כדי הבנה בכוח הטמון בו. דמיון מודרך, מסייעים למנהיג, להעיז ולהכיר בכוחה של האינטואיציה, כחלק חשוב בקבלת החלטות.

 

אינטואיציה הכוח בקבלת החלטות

הרבה פעמים אנחנו מקבלים החלטות, בגלל תחושה פנימית חזקה, שמושכת אותנו לקבל החלטה ספציפית מסוימת, ממבחר האופציות שקיימות. ברוב המקרים, מדובר בהחלטה שכרוחה בסיכון, משום שהיא מנוגדת לדעת הממונים. בחירת אותה קבלה, למרות הפחד נובעת מאינטואיציה. אינטואיציה היא חלק בלתי נפרד מקבלת החלטות ניהוליות, של כל מנהיג, בכל תחום בחיים ובעסק. הרבה פעמים אינטואיציה, מהווה סוג של שילוב בין מגוון עצום של גורמי ידע וניסיון, שמתערבבים ביחד בצורה הרמונית לקבלת ההחלטה הניהולית המושלמת. מדובר בידע, שנרכש על ידי המנהיג מניסיון של שנים בתחום. מנהיגים בתחילת דרכם, לרוב מפחדים לקבל החלטות על ידי אינטואיציה, הם פונים אך ורק לשיקולים הלוגים, בתהליך קביעת ההחלטות. קביעת החלטות, על ידי שיקולים לוגים בלבד, אומנם טובה כתרגיל לדוגמא בקורס פסיכומטרי, אך בחיים האמיתיים החלטות לוגיות לא תמיד עונות על דרישת המציאות ולרוב מאכזבות. מנהיגים וותיקים, מבינים שישנם מגוון היבטים וגורמים, שחייבים לקחת חלק מקביעת ההחלטות של מנהיג. אינטואיציה, מאפשרת לנו לקחת צעד אחורה ולהתבונן בכל הגורמים, שמוטלים על כף המאזניים בתהליך קבלת ההחלטה. אינטואיציה, מאפשרת לנו ליצור תחזיות צפויות מראש, על סמך ידע, ניסיון ותחושות ניבוי עתידיות, שמאפשרות למנהיג להגיע לקביעת ההחלטה הסופית, בלב שלם.