השמת מנהלים בכירים בארגון

בימינו, המשאב החשוב ביותר בכל ארגון הוא העובדים שלו ובפרט אלה הנמצאים בדרגים הניהוליים. אם השמת עובדים היא באופן כללי תהליך שיש להקדיש לו תשומת לב ניכרת, הרי שכשמדובר בהשמת בכירים, החשיבות מתעצמת פי כמה וכמה, שכן לאיכותו של מנהל/ת בכיר/ה ועוד יותר מכך למידת ההתאמה לארגון הספציפי, השפעה מכרעת על ביצועי הארגון ויכולתו לשגשג בעולם שמשתנה ללא הרף ומציב בפני כולנו אתגרים מורכבים.

אילו תכונות נדרשות ממנהל בכיר?

התכונה החשובה ביותר למנהלים בכירים היא יכולת קבלת החלטות. בנוסף נדרשות כריזמה, יושרה, יכולת לזהות מגמות עתידיות לפני כולם, ראייה מערכתית, מודעות מלאה לחוזקות ולחולשות האישיות, ביזור סמכויות ובמקביל לקיחת אחריות מוחלטת וכן יכולות חברתיות המבטיחות כי המנהל יוכל להניע את העובדים השונים בצורה אפקטיבית ולהעצים אותם ואת הארגון גם יחד.

סוגיה נוספת עליה חשוב לתת את הדעת במסגרת השמת בכירים היא כישורי יתר (Over Qualified): מצד אחד כל ארגון תמיד רוצה את אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחומם, ומן הסתם מנהל בכיר ברמה גבוהה במיוחד אכן ישפר את ביצועי הארגון בשיעור ניכר, אולם כשמדובר במועמד ש”גדול” על התפקיד בכמה וכמה מידות, הוא עלול לחוש שאינו מגשים את עצמו ולעזוב תוך זמן קצר יחסית, דבר שייצור זעזוע כך שבטווח הארוך הארגון עלול להינזק.

לצד הזהירות המתבקשת מכישורי יתר, חשוב שבעתיים להבטיח כי המנהל הבכיר המתקבל לתפקיד לא יהיה טוב אלא מצוין. התחרות העזה בימינו כמעט בכל תחום מביאה למצב שבו אין די בכישורים סבירים ובהתאמה סבירה לתפקיד אלא יש צורך בקברניט מעולה שינווט את הספינה אל היעדים האופטימאליים ובאופן האופטימאלי.

השלבים השונים של השמת בכירים

השלב הראשון, והחשוב ביותר, בהשמת בכירים הוא אפיון מדויק ומדוקדק של צרכי הארגון ודרישות התפקיד הספציפי אותו רוצים לאייש. חשוב לזכור שכל ארגון הוא ישות ייחודית, ולכל תפקיד ניהולי בכיר מאפיינים משלו, ומה שנדרש ממנהל בכיר בארגון א’ עשוי להיות לא רלוונטי לארגון ב’.

לאחר ניתוח צרכי הארגון והתפקיד (שמתבצע כמובן בשיתוף פעולה מלא עם הארגון), השלב הבא של השמת בכירים הוא איתור מועמדים פוטנציאליים. על מנת לאפשר בחירה מתוך שורה ארוכה ככל האפשר של מנהלים שעשויים להיות מתאימים לתפקיד ומיצוי התהליך, פונים אנשי חברת ההשמה לא רק לבכירים המחפשים עבודה באופן אקטיבי אלא גם לכאלה שעל פניו כלל אינם מחפשים תפקיד חדש – אולם בפועל אתגר חדש עשוי להלהיב אותם.

לאחר שמתגבשת רשימת מועמדים איכותית, יש כמובן לבחור מתוכה את המנהל/ת האופטימאלי/ת לתפקד הספציפי. שלב זה של השמת בכירים מתבצע למעשה על ידי הארגון עצמו, שאנשיו הם אלה שמחליטים במי לבחור אולם אנשי חברת ההשמה מלווים את התהליך ותורמים מניסיונם ומהידע הרב שצברו על מנת להבטיח בחירה מיטבית שתוביל את הארגון לעתיד ורוד במיוחד.